delkhoon.ir دلخون،دلتنگ،دلخسته -وبلاگ شخصی مدیر سایت بچه شیعه
شهید نشوی،میمیری! پس به هر دری بزن که شهادت رو بگیری
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


(یا رب الحسین،به حق الحسین،اشف صدر الزینب،به ظهور الحجت)
یک دعا می کنم همگی بگید آمین انشالله اون زمانی که صاحبمون و آقامون تشریف می آورند و این نانجیب های سگ وهابی رو از قبر بیرون می کشند که انتقام پهلوی شکسته ی مادرشون و گلوی خشک بریده جدشون و عموشون عباس(ع) رو بگیرند اون لحظه همگی ما اون جا باشیم و این صحنه رو ببینم و تکبیر بگیم تا این دلمون خنک بشه
این وبلاگ رو برای نگاشتن دلنوشته هایی که دلخون و دلتنگم کرده در غروب دلتنگ جمعه 4/9/1390شمسی و 28ذیحجه1432 قمری و 26/11/2011 میلادی به آدرس
www.delkhoon.ir ایجاد کردم و امیدوارم که دلتنگی هایم موجب رنجش و آزردن خاطر عزیزی نشود و سعی دارم دورن این صفحه اختصاصی از هر آنچه که موجب دلخونی و دلتنگیم می شود بنویسم و منعکس کنم حتی اگر هم خودم را مورد هدف نوشته هایم قرار دهم و به قولی خود و عوامل مجموعه فرهنگی مذهبی بچه شیعه را مورد نقد و انتقاد قرار دهم.

مدیر وبلاگ : امیرحسام دلخون
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب و قالب و بخش های این وب چیست؟؟؟

برچسبها

روش‌های جبران کم‌آبی بدن هنگام روزه‌داریhttp://www.farhangnews.ir/sites/default/files/styles/node_thumb/public/content/images/story/92-04/29/images (1).jpg?itok=xinASMxS

بیش از یک هفته از ماه رمضان می‌گذرد؛ ماه روزه‌داری در روزهای گرم و طولانی سال. در این میان، اما تشنگی و کم‌آبی بدن یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین مشکلاتی است که روزه‌داران را درگیر می‌کند. برای همین هم بسیاری از افراد به دنبال بهترین رژیم غذایی هستند؛ بهترین رژیم برای مقابله با کم‌آبی و تشنگی.

بعضی قبل از اذان صبح تا می توانند آب یا چند لیوان چای می نوشند تا در طول روز تشنگی آزارشان ندهد. بعضی هم هنگام افطار روزه شان را با آب باز می کنند و برای رهایی از حس تشنگی، تند و تند آب و مایعات مختلف می نوشند.

در حالی که نه آب خوردن زیاد هنگام سحر می تواند با تشنگی در طول روز مقابله کند و نه نوشیدن چند لیوان آب هنگام افطار کار مناسبی است. از همه اینها بدتر هم افرادی هستند که به اشتباه، برای رفع تشنگی چای می نوشند و نمی دانند چای نه تنها کمکی به آنها نمی کند که حتی می تواند تشنگی شان را تشدید کند.

این آب خوردن فایده ندارد

خیلی قبل از اذان صبح تا می توانند آب می نوشند و با این کار می خواهند با حس تشنگی در طول روز مقابله کنند. در صورتی که هر قدر هم آب بنوشند، خیلی فایده نخواهد داشت و تا قبل از ظهر دفع خواهد شد. در مقابل، آب موجود در سبزی ها و میوه ها دیرتر دفع شده و در نتیجه مصرف آنها مفید خواهد بود. بنابراین بهتر است به جای نوشیدن مقدار زیاد آب در وعده سحر، در فاصله میان افطار تا سحر از مواد غذایی مناسب برای رفع کم آبی و تشنگی در طول روز کمک بگیرید.

کم آبی به ضررتان است

برخی افراد تشنگی را تحمل می کنند و با تصور این که این وضع مشکلی برایشان ایجاد نخواهد کرد به فکر رساندن آب کافی به بدنشان نیستند. در حالی که کم آبی می تواند عوارض جبران ناپذیری بر جا بگذارد و به همین دلیل باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر لادن گیاهی، متخصص تغذیه در گفت وگو با «جام جم» در این باره چنین توضیح می دهد: روزه داری در روزهای گرم و طولانی تابستان موجب کم آبی بدن خواهد شد و به همین دلیل باید در فاصله میان افطار تا سحر از مواد غذایی و نوشیدنی های مناسب استفاده کنیم تا بدن با کم آبی و مشکلات ناشی از آن روبه رو نشود.

وی با اشاره به مشکلات و عوارضی که در اثر کم آبی ایجاد می شود، می گوید: کم آبی بدن، می تواند تمرکز فرد را کاهش داده و موجب کاهش کارایی ذهنی و جسمی او شود که این موضوع بویژه درباره سالمندان و نوجوانان اهمیت بیشتری پیدا می کند.

این متخصص تغذیه یادآور می شود: بنابراین در وعده سحر و افطار باید آبرسانی کافی و مناسبی صورت گیرد تا عملکرد سلول های بدن، بویژه سلول های کبدی، مغزی و کلیوی با مشکلی مواجه نشود.

میوه های آبدار را بشناسید

دکتر گیاهی با تاکید بر اهمیت مصرف میوه ها و سبزیجات به مقدار کافی می گوید: در طول این ماه حتما باید از رژیم هایی استفاده کنید که حاوی میوه ها و سبزیجات زیادی است، به عبارت دیگر بهتر است رژیم غذایی در این ماه به رژیم های گیاهخواری نزدیک تر شود.

این متخصص تغذیه ضمن بیان این که ۲۰ درصد از نیاز بدن به مایعات در حالت عادی باید از میوه ها و سبزیجات تامین شود، می گوید: بعضی از میوه ها و سبزیجات در مقایسه با دیگر مواد این گروه آب بیشتری دارد و به همین دلیل مصرف آنها در ماه رمضان بهتر خواهد بود. میوه هایی مانند زردآلو، هلو، طالبی، توت فرنگی، خیار، هندوانه، سیب، موز و انگور رسیده که بهتر است سرد هم مصرف شود، ازجمله این موارد است که تا حد زیادی می تواند در برابر تشنگی به روزه داران کمک کند. وی می افــزاید: بیش از ۸۵ تا ۹۵ درصد وزن این میوه ها از آب تشکیل شده و به دلیل این که فیبر دارد، آب آنها به تدریج در بدن آزاد خواهد شد و به همین دلیل به خوبی می تواند در برابر تشنگی به فرد کمک کند.

سبزیجات آبدار را انتخاب کنید

در میان سبزیجات هم بعضی بهتر از بقیه هستند و آن طور که دکتر گیاهی می گوید، سبزیجات برگی گوشتدار و آبدار مانند اسفناج و خرفه در این گروه قرار می گیرد.

هویج، کرفس و نعنای تازه هم از سبزیجاتی است که برای رفع تشنگی موثر خواهد بود. وی با اشاره به غذاهایی که می تواند تشنگی را تشدید کند، می گوید: ادویه های گرم و خشک و غذاهای چرب موجب تشنگی بیشتر روزه داران در طول روزه داری خواهد شد و به همین دلیل بهتر است در این ایام خیلی مصرف نشود. مصرف قندهای ساده مانند بستنی، زولبیا و بامیه هم تشنگی را تشدید می کند و نباید در سفره افطار و سحر قرار بگیرد.

به گفته این متخصص تغذیه برای بچه هایی که در سنین پایین روزه می گیرند و نوجوانان، مصرف ژله بویژه همراه با تکه های میوه، مفید و مناسب خواهد بود.

هر مایعی هم خوب نیست

وقتی درباره مقابله با تشنگی صحبت می شود، همه به فکر نوشیدن مایعات مختلف می افتن د؛ مایعاتی که قرار است، تشنگی را رفع کند؛ ولی گاه برعکس عمل می کند. مثل همان وقت هایی که روزه داران هنگام سحر چند لیوان چای می نوشند و نمی دانند چای می تواند تشنگی شان را تشدید کند.دکتر گیاهی در این باره می گوید: مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای، بویژه اگر به مقدار زیاد مصرف شود نه تنها برای رفع تشنگی مفید نخواهد بود که حتی می تواند تشنگی را تشدید کند، چون این مواد مدر است و موجب دفع آب از بدن می شود.

وی با اشاره به شربت هایی که برای رفع تشنگی در این روزها موثر است، توضیح می دهد: شربت خاکشیر و تخم شربتی ازجمله بهترین شربت ها برای رفع تشنگی است که البته بهتر است با لیموترش تازه، بیدمشک، گلاب و سکنجبین مصرف شود تا تاثیر بهتر و بیشتری داشته باشد.

چه چیزی بخوریم، بهتر است؟

بهتر است هنگام سحر و افطار از غذاهایی استفاده کنید که موجب تشنگی بیشتر شما نشود و بتواند تشنگی تان را تا حد زیادی کنترل کند. به عنوان نمونه خورش های آلو، کرفس، هویج و کدو یا خوراک هایی با این ترکیبات از گزینه های مناسبی است که در این ماه می تواند برای وعده سحر مورد استفاده قرار گیرد. به گفته دکتر گیاهی بهتر است برای تهیه سالاد علاوه بر کاهو از هویج، سیب گلاب خرد شده و نعنای تازه همراه با لیموترش نیز استفاده کنید.

این متخصص تغذیه می افزاید: مصرف آب آلو برای رفع تشنگی موثر است و از طرف دیگر می تواند به افرادی که دچار یبوست هستند، کمک کند. بنابراین بهتر است به جای چای، آب آلو بنوشید. در ضمن، هنگام افطار هم خوب است به جای مصرف حلیم های چرب و آش های سنگین، مقداری سوپ سبزیجات همراه با لیموترش تازه مصرف کنید.
نوع مطلب : دست و دلنوشته های خودم، دانستنی های علمی پزشکی، 
برچسب ها : روش‌های جبران کم‌آبی بدن هنگام روزه‌داری،
لینک های مرتبط :
امیرحسام دلخون
یکشنبه 30 تیر 1392
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
پیوند روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
جهت دریافت خبرنامه نام و ایمیل خود را وارد نمایید

Powered by WebGozar

نوای دلخون نرم افزار دانستنی های زناشویی

دانلود رایگان نرم افزار دانستنی های زناشویی
وبلاگ نیایش لوگوی منه دلخون سایت بچه شیعه خیمه گاه فاطمیون نرگس وبلاگ شیعه زیستن
شیعه زیستن
پایگاه ندبه اندیشه

پایگاه اندیشه ندبه

سایت با اقتدار بچه شیعه
به وبلاگ امیرحسام (دلخون) خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات