تبلیغات
delkhoon.ir دلخون،دلتنگ،دلخسته -وبلاگ شخصی مدیر سایت بچه شیعه - شهدا زنده اند، به چه معنا می باشد؟
delkhoon.ir دلخون،دلتنگ،دلخسته -وبلاگ شخصی مدیر سایت بچه شیعه
شهید نشوی،میمیری! پس به هر دری بزن که شهادت رو بگیری
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


(یا رب الحسین،به حق الحسین،اشف صدر الزینب،به ظهور الحجت)
یک دعا می کنم همگی بگید آمین انشالله اون زمانی که صاحبمون و آقامون تشریف می آورند و این نانجیب های سگ وهابی رو از قبر بیرون می کشند که انتقام پهلوی شکسته ی مادرشون و گلوی خشک بریده جدشون و عموشون عباس(ع) رو بگیرند اون لحظه همگی ما اون جا باشیم و این صحنه رو ببینم و تکبیر بگیم تا این دلمون خنک بشه
این وبلاگ رو برای نگاشتن دلنوشته هایی که دلخون و دلتنگم کرده در غروب دلتنگ جمعه 4/9/1390شمسی و 28ذیحجه1432 قمری و 26/11/2011 میلادی به آدرس
www.delkhoon.ir ایجاد کردم و امیدوارم که دلتنگی هایم موجب رنجش و آزردن خاطر عزیزی نشود و سعی دارم دورن این صفحه اختصاصی از هر آنچه که موجب دلخونی و دلتنگیم می شود بنویسم و منعکس کنم حتی اگر هم خودم را مورد هدف نوشته هایم قرار دهم و به قولی خود و عوامل مجموعه فرهنگی مذهبی بچه شیعه را مورد نقد و انتقاد قرار دهم.

مدیر وبلاگ : امیرحسام دلخون
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب و قالب و بخش های این وب چیست؟؟؟

برچسبها

شهدا زنده اند، به چه معنا می باشد؟


گرچه حیات برزخی برای همه انسانها است ولی کسانی که در راه خدا به شهادت می رسند از مرحله بالا و مرتبه شدیدتری از این نوع زندگی برخوردار و در عالم برزخ توانایی توجه به عوالم دیگر و از جمله دنیا را دارا می باشند و لذا از احوال اهل دنیا با خبر بوده بر آنها اشراف دارند .

در دو آیه از قرآن کریم به صراحت زنده بودن شهداء مطرح شده است:

آیه اول: «وَ لَا تَقُولُواْ لِمَن یُقْتَلُ فىِ سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتُ بَلْ أَحْیَاءٌ وَ لَكِن لَّا تَشْعُرُون»(1) و به كسى كه در راه خدا كشته شده مرده مگویید بلكه اینان زنده هایى هستند ولى شما درك نمى كنید.

آیه : «وَ لَا تحَْسَبنََّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فىِ سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتَا بَلْ أَحْیَاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُون»(2) البته نپندارید كه شهیدان راه خدا مرده اند بلكه زنده به حیات ابدى شدند و در نزد خدا متنعم خواهند بود.

آنچه در این زمینه قطعی می باشد این است که مراد زنده بودن جسم شهداء نیست زیرا همه می دانیم که جسم آنها مانند جسم دیگران متلاشی و از بین می رود . و اما در اینکه مراد از حیات و زنده بودن شهداء چیست، اقوال متعددی وجود دارد:

قول اول: مراد از حیات شهداء حیات حقیقى نیست بلکه منظور باقی ماندن نام نیک و جاودان ماندن یاد و خاطره آنها در میان مردم و جامعه است.

گرچه این دیدگاه، دیدگاهی مادی بوده و بر اساس نفی آخرت استوار است ولی در عین حال بعضی از مفسرین آن را در میان معانی احتمالی مطرح کرده اند .

مرحوم علامه طباطبایی این قول را نقل و چهار اشکال اساسی به آن وارد نموده است؛ از جمله اینکه در ادامه آیه ، از حیات شهید به «لكِنْ لا تَشْعُرُونَ» - ولى شما نمی فهمید - تعبیر شده است در حالی كه موضوع نام نیك را همه مى فهمند.

ثانیاً خداوند اوصافى مانند روزى گرفتن و شاد بودن از نعمت هاى او را براى شهید ذكر كرده است كه از ویژگی هاى حیات واقعى است و نه مقولاتى از قبیل باقى ماندن نام نیك. (3)

در نتیجه این قول به هیچ وجه قابل اثبات و پذیرش نیست.

باید توجه داشت که تمامی شهداء نیز در یک مرتبه نبوده و دارای یک مرحله از حیات برزخی و اخروی نیستند و با توجه به مجاهدتها و نیز مرتبه اخلاص و عوامل دیگر از مراتب مختلف برخوردار می باشند و به همین دلیل جایگاه شهدایی مانند : حضرت سیدالشهداء(علیه السلام) وحضرت ابالفضل (علیه السلام) از دیگران بالاتر بوده و در نتیجه از بالاترین نوع حیات جاودان بهره مندمی باشند و اشراف تام و کاملی بر تمامی عوالم دارند

قول دوم: بعضی از مفسرین این زندگی شهداء را نوعی حیات غیبی و خاص و درحد زندگی دنیوی وبه صورت نامرئی می دانند. البته گروهی از همان مفسران به دلائلی این نوع زندگی را مخصوص شهدای بدر و احد می دانند .

ما دلیل واضح و توضیح کاملی نسبت به این قول نداشته و راهی برای اثبات آن نداریم .

قول سوم: منظور از حیات و زندگى براى شهید، حیات برزخى است كه ارواح در عالم پس از مرگ دارند و نه زندگى جسمانى و مادى. حیات برزخى همان عالم قبر است كه مردگان در آنجا تا قیامت معذّب یا متنعّم خواهند بود.

این نوع حیات به وسیله حواس انسان قابل درك نیست چرا كه حسّ انسان از درك ماوراء حیات مادى و جسمانى عاجز است و حتّى چه بسا آن را فناء و نابودى بپندارد؛ و به همین دلیل خداوند در اینگونه از آیات برای توجه دادن و آگاه کردن مۆمنین به اثبات این نوع از زندگی می پردازد.(4)

گرچه این نظریه مورد پذیرش مفسرین بزرگی مانند علامه طباطبایی قرار گرفته و آن را به عنوان مراد از آیات مذکور مطرح نموده اند؛ ولی با یک اشکال روبرو شده است و آن اینکه:

پاداش اعمال

اگر منظور از زندگی در این آیات زندگی برزخی و بعد از مرگ است انحصار آن نسبت به شهید نابجا و نادرست خواهد بود زیرا حیات بعد از مرگ برای همه بوده و تمامی انسانها پس از مرگ در برزخ زنده می باشند و بر اساس عملکرد خود در دنیا در ناز و نعمت و یا عذاب خواهند بود .

در پاسخ به این اشکال باید گفت با توجه به ادامه این آیات و روایات متعدد،گرچه حیات برزخی برای همه انسانها است ولی کسانی که در راه خدا به شهادت می رسند از مرحله بالا و مرتبه شدیدتری از این نوع زندگی برخوردار و در عالم برزخ توانایی توجه به عوالم دیگر و از جمله دنیا را دارا می باشند و لذا از احوال اهل دنیا باخبر بوده بر آنها اشراف دارند .

خداوند در ادامه آیه دوم می فرماید: «فَرِحِینَ بِمَا ءَاتَئهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَ یَسْتَبْشرُِونَ بِالَّذِینَ لَمْ یَلْحَقُواْ بهِِم مِّنْ خَلْفِهِمْ أَلَّا خَوْفٌ عَلَیهِْمْ وَ لَا هُمْ یَحْزَنُون»(5) آنان به فضل و رحمتى كه از خداوند نصیبشان گردیده شادمانند و به آن مۆمنان كه هنوز به آنها نپیوسته اند و بعداً در پى آنها به راه آخرت خواهند شتافت مژده دهند كه از مردن هیچ نترسند و از فوت متاع دنیا هیچ غم مخورند.

در این قسمت از آیه شریفه از اطلاع شهداء از دوستان و یاران خود در دنیا و اِشراف آنها بر احوال و سرنوشت آنها خبر می دهد؛ لذا به نظر می رسد خداوند به شهداء مرتبه ای بالا از حیات اخروی را اعطاء نموده و در این آیات نیز از آن خبر می دهد .

منظور ازحیات و زندگى براى شهید، حیات برزخى است كه ارواح در عالم پس از مرگ دارند و نه زندگى جسمانى و مادى. حیات برزخى همان عالم قبر است كه مردگان در آنجا تا قیامت معذّب یا متنعّم خواهند بود

البته باید توجه داشت که تمامی شهداء نیز در یک مرتبه نبوده و دارای یک مرحله از حیات برزخی و اخروی نیستند و با توجه به مجاهدتها و نیز مرتبه اخلاص و عوامل دیگر از مراتب مختلف برخوردار می باشند و به همین دلیل جایگاه شهدایی مانند: حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) و حضرت ابالفضل (علیه السلام) از دیگران بالاتر بوده و در نتیجه از بالاترین نوع حیات جاودان بهره مند می باشند و اشراف تام و کاملی بر تمامی عوالم دارند.(6)

نکته دیگری که باید مد نظر داشت این است که شهداء یک گروه از کسانی هستند که واجد چنین حیاتی می باشند و به جهت اهمیت و لزوم توجه دادن مۆمنین به این مطلب در راستای تشویق شدن آنان برای جهاد و استقبال از شهادت و نیز تسلی اقوام و دوستان شهداء، از دارا بودن این نوع حیات از طرف شهداء، سخن به میان آمده است؛ ولی چنین موهبتی منحصر به آنها نبوده و لذا افراد دیگری همچون انبیاء و اولیاء و علماء ربانی نیز از این نوع حیات و آثار آن برخوردار بوده، هر یک به فراخور خود دارای مرتبه ای از آن می باشند و چه بسا مرتبه ای بالاتر از جایگاه بیشتر شهدا را نیز داشته باشند؛ چرا که به عنوان مثال درباره علماء نقل شده است: «إِذَا كَانَ یَوْمُ الْقِیَامَةِ جَمَعَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ النَّاسَ فِی صَعِیدٍ وَاحِدٍ وَ وُضِعَتِ الْمَوَازِینُ فَتُوزَنُ دِمَاءُ الشُّهَدَاءِ مَعَ مِدَادِ الْعُلَمَاءِ فَیُرَجَّحُ مِدَادُ الْعُلَمَاءِ عَلَى دِمَاءِ الشُّهَدَاءِ »(7) یعنی هنگامی که روز قیامت می شود خداوند همه مردم را در یک سرزمین جمع می کند و به سنجش اعمال آنان می پردازد ، پس خون شهداء و مداد علماء را با یکدیگر مقایسه می کند و مداد علماء نسبت به خون شهداء سنگینی می کند - به این معنی که مداد علماء دارای فضیلت بیشتری است - ؛ در نتیجه چنین علمایی مرتبه ای بالاتر از شهید - مراد شهید معمولی است نه امثال حضرت سید الشهداء (علیه السلام) و دیگر شهدای خاص و بلند مرتبه - را دارا خواهند بود .

 

پی نوشت ها:

(1) بقره /154

(2) آل عمران/169

(3) تفسیر المیزان ،ج 2، ص 341

(4) تفسیر المیزان ،ج 2، ص 343

(5) آل عمران/170

(6) برای مطالعه در زمینه مقامات امام حسین (علیه السلام) به کتاب کامل الزیارات مراجعه نمایید.

(7) بحارالانوار، ج2، 14

نوع مطلب : دلتنگی های خودم، روایات و آیات قرآنمان، جبهه و جنگ و شهداء، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
امیرحسام دلخون
سه شنبه 4 مهر 1391
چهارشنبه 11 مرداد 1396 12:58 قبل از ظهر
My partner and I stumbled over here different website and thought I may as well check things out.

I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your web page yet again.
پنجشنبه 25 آبان 1391 07:02 بعد از ظهر
السلام علی الحسین و علی آله و اصحابه...
پنجشنبه 25 آبان 1391 04:47 بعد از ظهر
آجرک الله یا بقیة الله!

سلام بر تکیه گاه زینب سلام الله علیها!
تکیه برپا می کنیم در غم بی تکیه شدن زینب سلام الله علیها!

یا کاشف الکرب عن وجه الحسین اکشف کربی بحق اخیک الحسین...


چهارشنبه 24 آبان 1391 09:50 قبل از ظهر
قافله در راه است؛
می گویند که گناهکاران را نمی پذیرند؛
آری!!!
اما پشیمانان را ...
***
سلام
خدا قوت
شال عزا و پیراهن مشکی محیا کنید
محرم در راه است ...
التماس دعا
شهادت نصیبتون ...
دوشنبه 8 آبان 1391 11:02 بعد از ظهر
خیلی وقتها پیش آمده که حضور شهدا را خیلی بیشتر از زنده ها احساس کردم
مطلب تون عالی بود
سه شنبه 2 آبان 1391 02:00 بعد از ظهر
سلام دوست
با حضور در سایت
Dar-alhuda.net
قبرستان بقیع را جزء میراث شیعیان قرار دهید، در این لحظه هنوزبه 3964 امضای دیگر نیاز است تا این مکان مقدس توسط یونسکو ثبت جهانی شود...
لطفا اقدام کرده و انتشار دهید
با تشکر
یا حق
چهارشنبه 26 مهر 1391 11:13 قبل از ظهر
سلام
برای ثبت بقیع در یونسکو به ثبت و تایید 50,000 نفر نیاز است.
شما هم می توانید برای شرکت در این طرح و کمک به ثبت این مکان عظیم جهان تشیع همین الان به آدرس اینترنتی http://dar-alhuda.net بروید و ثبت نام کنید.
لطفا اطلاع رسانی کنید
اللهم عجل لولیك الفرج
یا علی مدد

شنبه 22 مهر 1391 06:04 بعد از ظهر
سلام
پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: به یکدیگر هدیه بدهید تا دلهایتان نسبت به هم با محبت شود، به یکدیگر هدیه دهید زیرا که هدیه کینه ها و دشمنی ها را از بین می برد. (الکافی،ج 5،ص 144)
جمعه 21 مهر 1391 07:42 بعد از ظهر
شرمنده مدتی نبودیم
الان درخدمتیم
ـ آغاز یک پایان: تحلیلی جالب برزمینه های ساخت فیلم موهن علیه پیامبر اسلام(ص(
ـ همه آیت الله هایی که فرزندان خود را به عدالت سپردند.
ـ دختران وپسران حتما بخوانند.
نظر بدید لطفا یادتون نره..
پنجشنبه 6 مهر 1391 02:57 بعد از ظهر
شهدا زنده اند یعنی دلشان گره خورده با دلهای ما، خدا کند که عاشقشان بمانیم...
سلام دوست، خوبید انشالله؟
خیلی وقت بود نرفته بودم، یعنی قسمتم نشده بود...
راستیتش روم نمیشد؛ آروم آروم از کنار دیوار می رفتم... می خواستم دیده نشم... هوا گرگ و میش بود... نمی دونم چرا تو وسط این گرمای تابستون من سردم شده بود...
بغض داشت خفم می کرد، گلوم از فرط خشکی قدرت نفس کشیدنم نداشت، اومدنم یه جورایی اتفاقی شد، آخه من کسی نبودم که قسمتم بشه یا دعوتم کنند...
صدای چند تا ناله بغض منم هوایی کرد و شدم های های گریه...
اشکهام که کمتر شد نزدیک در که می رسیدم یکی از خادما اومد جلو ...
سلام، این دعوتنامه شما برای غذای حضرتی، کسی که بلیطشو داد به من گفت "اینو به هرکی دادی بدون امام رضا خیلی هواشو داره و منتظرشه، چون ما لیاقت این مهمونی رو نداشتیم باید بریم"
حالا من رو تصور کنید، کسی که نفس نداشت بگه السلام علیک یا امام رضا... حالا شده بود مهمون ویژه ی آقا...
میلاد پربرکتش هزار بار مبارک
یا حق
پنجشنبه 6 مهر 1391 09:04 قبل از ظهر
سلام
وقت به خیر و نیکی


سخن گفتن از حماسه آفرینی دلاورانی که از سرزمین حماسی ایران برخاستند و مبارزان خستگی ناپذیر انقلاب شدند و در 8 سال دفاع مقدس که از محله‌های شهیدپرور این دیار دلاور خیز قد علم کردند و به ندای حق لبیک گفتند، کار آسانی نیست مردانی از تبار خون و قیام که با ایمان و عزم فولادین خویش به رویارویی با دشمن زبون برخاستند و با یک اشاره پیر مراد خود به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل رفتند تا برای تحقق اهداف و آرمان‌های ارزشمند انقلاب با کمترین امکانات و ملزومات جنگی دشمن را به آن سوی مرز بازگردانند. امروز به حرمت آن خون‌های پاک و پاسداشت حریم بزرگمردان عرصه جنگ و یادگاران جانباز و ایثارگر آن روزگاران، نباید اجازه دهیم که بیگانگان سودای تجاوز به حریم خاک ایران را در سر بپرورانند یا با استفاده از سلاح تحریم، به خیال خود انقلاب اسلامی را تضعیف کنند. جوانان، امروز هم پشتیبان جمهوری اسلامی هستند و مجال تعرض به این آب و خاک را به دشمن نخواهند داد. ما نیز باید برای حفظ آرمان‌های انقلاب، همواره خود را مدیون خون شهدا بدانیم و از آنان و رشادت‌هایشان به نیکی یاد کنیم، زیرا همان‌طور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند: زنده نگاه داشتن یاد شهدا، کمتر از شهادت نیست.
علی از تهران
آرمان 6 مهر 91 ص 4
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
پیوند روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
جهت دریافت خبرنامه نام و ایمیل خود را وارد نمایید

Powered by WebGozar

نوای دلخون نرم افزار دانستنی های زناشویی

دانلود رایگان نرم افزار دانستنی های زناشویی
وبلاگ نیایش لوگوی منه دلخون سایت بچه شیعه خیمه گاه فاطمیون نرگس وبلاگ شیعه زیستن
شیعه زیستن
پایگاه ندبه اندیشه

پایگاه اندیشه ندبه

سایت با اقتدار بچه شیعه
به وبلاگ امیرحسام (دلخون) خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل